Doğru Beslenmenin Önemi Hakkında Birkaç Bilgi

  • 05 Ekim 2016
  • 962 kez görüntülendi.
Doğru Beslenmenin Önemi Hakkında Birkaç Bilgi

Bitkisel protein kaynaklarından faydalanın: Sağlıklı beslenen bir insansanız, günlük ihtiyaç duyduğunuz protein miktarının yarısını tavuk, balık, kırmızı et, yumurta ya da peynir gibi hayvansal gıdalardan alırsınız. Kalan yarısını da baklagillerden ve kabuklu yemişlerden almanız gerekir. Haftada en az 3 – 4 kez kuru fasulye, mercimek, bezelye, nohut, soya fasulyesi gibi protein bakımından zengin bitkisel kaynakları tüketmeniz gerekir. Bu besinler protein bakımından zengin oldukları gibi karbonhidrat bakımından da zenginlerdir. Yüksek lif oranı içerdikleri için sindirimleri kolaydır ve bağırsaklarınız açısından son derece faydalı besinlerdir.

Kabuklu yemişlerden fındık, ceviz, badem ve fıstık biri yemişler hem protein hem de sağlıklı yağ bakımından zengindir. Yağların içeriğinden Omega 3 yağ asitleri bulunur. Balıkta da bulunan bu yağ kalp ve damar sağlığınız için son derece önemlidir.dengeli beslenme

Tuz tüketimini azaltmak: Günlük olarak tükettiğimiz besinlerden, ihtiyacımız olan tuzun 3’ te 2’ sini alırız. Bu nedenle sürekli yemeklere tuz ilave etmemize aslında gerek yoktur. Ekeceğimiz tuzun günlük miktarının 2 gramı geçmemesi gerekir. Fast food ürünlerde de yüksek miktarda tuz bulunur. Aşırı miktardaki tuz vücutta su tutulmasına sebep olur. Yüksek tansiyon, kalp yetmezliği gibi rahatsızlıklarda tuz kullanımı ölüme bile sebebiyet verebilir.
Alkol tüketmemek: Aşırı alkol tüketimi iç organların yağlanmasına ve siroza sebebiyet verir. İçmek zorundaysanız viski, bira, rakı, votka ve cin gibi yüksek alkollü içeceklerden uzak durun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google