Facebook Hesabımda Virüs Var

  • 03 Kasım 2016
  • 942 kez görüntülendi.
Facebook Hesabımda Virüs Var

Facebook profilinizde sizden habersiz paylaşımlar mı yapılıyor? Facebook profilinize virüs girdiğini mi düşünüyorsunuz? Facebook profilinizden reklam mı yapılıyor? Panik yapmanıza gerek yok. Çözümü birkaç adımda halledebileceksiniz.

Facebook, günümüzün en çok tercih edilen sitelerinden biri durumunda. Hatta biraz daha abartırsak, birçok insan Google’dan daha fazla Facebook’a giriyor. Biri hakkında bir araştırma yapmak için, Facebook arama kutusuna yazıyor ve listelenen sonuçlara göz atıyor. Toplumsal mesaj vermek için, arkadaşlarıyla iletişim kurmak için, gezilecek yerler hakkında bilgi almak için ve buna benzer birçok konuda, Facebook’tan yardım alınıyor. Tabii ki buda bazı çakalların iştahını kabartıyor.

Facebook için dolandırıcıların, üçkağıtçıların, haksız rant sağlama çabasında olanların hazırladığı bazı uygulamalar, başımızı oldukça ağrıtıyor. Arkadaşınızın paylaştığı bir videoyu izlemek için tıkladığınızda, karşınıza bir uygulama penceresi geliyor. Burada, uygulamanın sizin adınıza bazı paylaşımlar yapacağı vb. yazılar yazıyor. Eğer burada “ İzin ver “ seçeneğini tıklarsanız, sizin adınıza bazı paylaşımlar yapıyor. Fakat işin enteresan tarafı, bu yaptığınız paylaşımlar sizin profilinizde değil, arkadaşlarınızın profilinde görünüyor. Bu da işin diğer bir kurnaz tarafı.

Bu işten kurtulmak için, Facebook hesabınıza giriş yapıp, sağ üst köşede bulunan, aşağıya doğru bakan ok simgesine tıklıyorsunuz. Buradan “ Hesap Ayarları “ kısmına giriş yapın. Sol menüde bulunan “ Uygulamalar “ yazısına tıklayın. Bu sayfada izin verdiğiniz uygulamaları göreceksiniz. Bu bölümde, güvenmediğiniz, kullanmadığınız uygulamaları, sağ kısımda bulunan X işaretine basarak kaldırınız. Artık sizin adınıza paylaşım yapılmayacaktır.
Son olarak söylemek istediğimiz şey, tanımadığınız birinden gelen bağlantıları tıklamamanızdır. Bunun yanında tanıdığınız, güvendiğiniz biri olsa dahi, profilinin başkasının eline geçmiş olma ihtimalini unutmayarak, gelen bağlantıları incelemeden tıklamayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ