Fobi Nedir? Nasıl Ortaya Çıkar?

  • 29 Ekim 2015
  • 1.171 kez görüntülendi.
Fobi Nedir? Nasıl Ortaya Çıkar?

Herhangi bir şeye karşı duyulan korkunun günlük yaşama olumsuz etki etmesine fobi adı verilmektedir. Bu kelime aynı zamanda Yunanca dilinden gelmektedir. Kökeni ‘Phobos’ kelimesinden gelmesinin yanı sıra, ‘Phobos’ aynı zamanda Yunan mitolojisi içerisinde korku tanrısı olarak bilinmektedir.

Her insanın fobisi olacak diye bir kural yoktur. Ancak bu tür korkular, insanlar üzerinde çoğunlukla görülen durumlardan biridir. Bu hastalık aynı zamanda toplum üzerinde sıklıkla görülmektedir ve ‘anksiyete bozukluğu’ olarak bilinmektedir. Bu korkuya sahip olan insanlar, tıp alanında ‘fobik’ olarak tanımlanmaktadır.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, toplum içerisinde %10 oranın fobisi olan kişiler tespit edilmiştir. Ancak tahminler bu durumun böyle bir değerde olduğuna inanmayarak %25 oranını ileri sürüyor. Fobi hastalığı toplum üzerinde maalesef ki hastalık olarak algılanmamaktadır. Hatta tam aksine karakter özelliği ya da huy olarak düşünüldüğü için tedavi başvurusu yapanların sayısı son derecve düşüktür.

Tüm toplumun bu hastalık hakkında bilinçli olması gerekirken bu sonuç tıp alanını da endişelendirmektedir.

Fobi Nedir? Nasıl Ortaya Çıkar?

Toplum içerisinde hastalık olarak kabul edilmemesinin bir başka kanıtı da, yapılan araştırmalarda ortaya çıkan sonuçtur. Kişilerin bu hastalığı ya da kendisinde bulunan hastalıkları kabul etmediğinin adeta bir göstergesi olan bu sonuç, pek de iç açıcı değildir.

Kadınlar üzerinde erkeklere kıyasla 2,5 kat daha fazla görülen fobi hastalığı hakkında kesinlikle bilinçlenmek gerektiği görüşündeyiz. Yüz kararması, çarpıntı, titreme, bulanık görme, soğuk terleme, ağız kuruluğu, nefes darlığı, boğazda sıkılaşma, yutkunma zorluğu, ani tansiyon düşüşü, bilinç kaybı gibi belirtiler bu hastalığın belirtileri arasındadır.

En sık görülenlerini sıralayacak olursak eğer; bunalım, sinir krizi, bayılma, şok gibi belirtiler çoğunlukla görülmektedir. Bu nedenle eğer bu belirtileri taşıyan kişiler etrafınızda varsa ya da bu hastalığa sahip olan kişi sizseniz kesinlikle bir doktora başvurmanız gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google