Gezegenler ve Özellikleri

  • 06 Aralık 2015
  • 1.850 kez görüntülendi.
Gezegenler ve Özellikleri

Gezegenlerin özelliklerine değinilen bu yazıda, güneşe olan mesafelerine göre gezegen özellikleri belirtilmiştir.

1) Merkür

Merkür, güneşe en yakın gezegen olduğundan dolayı sıcaklığı çok fazladır. Atmosferi olmamakla beraber, yüzey kısmı kayalıklarla kaplıdır.

Kendi çevresindeki dönüşünü 58 günde, güneş çevresindeki dönüşünü 88 günde tamamlar.

2) Venüs

Bu gezegende de sıcaklık son derece yüksektir. Oldukça kalın ve bir o kadar da yoğun bir atmosferi vardır. Kendi çevresi etrafındaki dönüşünü 243 günde, güneş çevresi etrafındaki dönüşünü ise 224 günde tamamlar. Diğer gezegenlerden farklı olarak kendi çevresi etrafında ters yönde döner.

3) Mars

Mars’ta sıcaklık değerleri oldukça düşüktür. Atmosferin büyük bir kısmı karbondioksitten meydana helir. Bu gezegenin yüzeyi kızıl renkli ve kayalıktır. Kendi çevresi etrafındaki dönüşünü 24 saat 37 dakikada, güneş çevresi etrafındaki dönüşünü ise 687 günde tamamlar.

4) Jüpiter

Güneş sisteminde yar alan en büyük gezegen Jüpiterdir. Kütlesi dünyaya oranla 1300 kat daha fazladır. Tam anlamıyla katı olmayıp gaz ve buz bulutlarından meydana gelen bir gezegendir. Kendi çevresi etrafındaki dönüşünü 10 saatte, güneş çevresi etrafındaki dönüşünü ise 12 yılda gerçekleştirmektedir.

5) Satürn

Satürn gezegeni, düşük sıcaklığa sahip bir gezegendir. En belirgin olan yönü halkalara sahip olmasıdır. Sudan daha az yoğunluğa sahip olan tek gezegendir. Kendi çevresi etrafındaki dönüşünü 10 saatte, güneş etrafındaki dönüşünü ise 29,5 yılda tamamlar.

6) Uranüs

Uranüs’ün metan gazı içermekte olan atmosferinden dolayı mavi-yeşil bir renge sahiptir ve son derece soğuk bir gezegendir. Kendi çevresi etrafında geçekleştirdiği dönüşünü 17 saatte, güneş etrafında gerçekleştirdiği dönüşünü ise 84 yılda tamamlar.

7) Neptün

Neptün’ün Güneşe uzak bir gezegen olmasına bağlı olarak sıcaklığı son düşüktür. Kendi çevresi etrafında yapmış olduğu dönüşünü 16 saatte, güneş çevresi etrafında yapmış olduğu dönüşünü ise 165 yılda tamamlar.

8) Plüton

Plüton gezegeni Dünya’dan oldukça uzakta bulunduğundan dolayı ölçülerini saptamak son derece güçtür. Yüzeyindeki sıcaklığın -200 derecenin altında olduğu tahmin edilmektedir. Kendi etrafında yapmış olduğu dönüşünü 248 yılda tamamlar.

Gezegenler ve Özellikleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google