Gitar Türleri Nelerdir?

  • 27 Aralık 2015
  • 3.068 kez görüntülendi.
Gitar Türleri Nelerdir?

Gitar, uzun zamandır en çok tercih edilen ve hemen her müzik türünde enstrüman olarak yer alan bir müzik aletidir. Telli çalgılar grubunda yer alan gitar, parmakla ya da penayla çalınabilmektedir.

Klasik, akustik, elektro ve bas gitar gibi en çok bilinen ve tercih edilen gitarlar dışında farklı pek çok gitar türü bulunmaktadır.

Klasik Gitar

Bütün gitar türleri arasında en popüler olan Klasik gitar, gövdesinin tam ortasında, “ses deliği” olarak adlandırılan yuvarlak bir boşluğa sahiptir. Bu boşluğun nedeni tellere basıldığında, boşluk içindeki havanın titreyerek buradan dışarıya ses göndermesidir.

Gitar Türleri Nelerdir?

Klasik gitarın üzerinde, en yukarıdaki telden itibaren ilk üç tel, kalın teller olarak bilinmekte olup, çelikten yapılarak ipek üzerine sarılmıştır. Daha aşağıda yer alan diğer üç ince tel ise, naylondan yapılmıştır.

Akustik Gitar

Gitar Türleri Nelerdir?

Görünüş itibariyle klasik gitara benzese de, ikisi arasında bariz farklılıklar mevcuttur. Akustik gitar, Klasik gitara göre daha şişman ve basık bir şekle sahiptir. Klasik gitarın aksine sapı daha dar ve telleri çelik bir yapıya sahiptir. Bu gitar ile ses daha temiz ve sert bir şekilde çıkmaktadır. Amfiye bağlanabildiği gibi, amfi çıkışı olmayan akustik gitarlar da mevcuttur. Çoğunlukla penayla çalınan akustik gitar, genelde Rock ve Caz müzik türlerinde kullanılır.

Elektro Gitar

Gitar Türleri Nelerdir?

Elektro Gitar, tellerin titreşimini, gövdesinde yer alan manyetikler sayesinde elektrik akımına çevirmek suretiyle, bu akımı amfiye iletme ve amfiden yüksek seviyede sese dönüştürebilme mantığıyla çalışmaktadır. Rock ve metal müzik türlerinin vazgeçilmez bir enstrümanıdır.

Bas Gitar

Gitar Türleri Nelerdir?

Çalışma mantığı açısında Elektro gitar ile hemen hemen aynıdır. Sesi, diğer gitar türlerinden daha kalın ve güçlüdür. 4, 5 ve hatta 6 telli bas gitar türleri mevcuttur.

Perdesiz Gitar

Gitar Türleri Nelerdir?

Bilinen gitarlardan farkı, hiçbir perdeye sahip olmamasıdır. Görünüm ve ses olarak benzerlik gösterse de, perdeli gitarlardan oldukça başka bir ses tonuna sahiptir. Ara sesler, perdesiz gitar vasıtasıyla verilir.

Yedi Telli Gitar

Gitar Türleri Nelerdir?

6 tele sahip olan Klasik gitara, ekstra 1 tel daha eklenmesiyle elde edilen bir müzik aletidir.

On İki Telli Gitar

Gitar Türleri Nelerdir?

12 tele sahip olan bu gitar türü, genellikle blues müzik türünde kullanılmaktadır.

Caz Gitar

Gitar Türleri Nelerdir?

Caz müzik türünde yoğun olarak kullanılan bu gitar türü, genelde göbekli olmak üzere, boş ya da yarı dolu bir gövdeye sahiptir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google