Görelilik Kuramı Nedir?

  • 14 Aralık 2015
  • 1.822 kez görüntülendi.
Görelilik Kuramı Nedir?

Görelilik kuramı Albert Einstein tarafından ortaya konulmuş olan bir kuramdır. Uzaklığın ve zamanın göreli olduğu anlamına gelmektedir. Görelilik kuramı iki bölüme ayrılarak açıklanabilmektedir. Bunlar genel görelilik ve özel görelilik olarak isimlendirilmektedir. Bu kuramın bölümlerini şu şekilde açıklamak mümkündür:

Özel Görelilik

Özel Görelilik, Einstein tarafından 1905 yılında açıklanmıştır. Bu kurama göre zaman, mekan ve hareket kavramları birbirlerinden bağımsız değildir. Hepsi birbiriyle bağlantılıdır. Bu kuramın diğer bir adı İzafiyet Teorisidir. İzafiyet Teorisine göre iki temel önerme vardır. Bunlar; hareket görelidir ve evrendeki en yüksek ve mutlak olan hız, ışığın hızıdır şeklinde açıklanabilir.

Görelilik Kuramı Nedir?

Günlük hayatımızda, hızlar düşüktür. Ancak gerçek dünyaya bakıldığında yani evrendeki hız oldukça yüksektir. Bu hız ışık hızı olarak adlandırılır ve bu hıza göre zaman yavaşlamaktadır. Bu sayede ortaya çıkan görüş ise, uzayın ve zamanın mutlak olmadığıdır. Bu kurama göre hiçbir fiziksel etki evrende, ışıktan daha hızlı yayılamaz. Buna göre ışık Dünya’dan Ay’a gitmek için bir saniye, Güneş’e gitmek için ise sekiz dakikada yol almaktadır. Işığın bu hızının varacağı yere ulaşması ise kütle çekimi sayesinde olmaktadır.

Genel Görelilik

Genel Görelilik, uzay ve zamandan oluşan dört boyutlu bir evren modelini açıklamaktadır. 1916 yılında yine Einstein tarafından yayımlanan bu kuram, bir kütle çekim kuramıdır. Ancak yer çekimi ya da kütle çekimi, uzayın eğri olmasından ileri gelmektedir. Buna göre uzay, zamanın da içerisinde olduğu dört boyutlu bir olgudur ve yoğun kütle tarafından erilmiş ve bükülmüştür. Genel görelilik kavramı, çok büyük ölçekli uzay ve zaman yapısıyla ilgilenmektedir. Yani bu kurama göre ışık doğrusal yollarla yayılmaz, Güneş gibi büyük kütlesi olan yıldızların çevresinden geçerken bükülür.

Genel görelilik kuramı, evrenin gerilemesini açıklamaktadır. Bu kuram sayesinde büyük patlamanın nasıl olduğu ve karadelikler açıklanabilmekte ve öngörülebilmektedir.

Görelilik Kuramı Nedir?

Genel görelilik kuramı pek çok bilim adamı için yol gösterici olmuştur. Bu kuram, uzay ve zamanın birbirinden ayrılmaz bir bütünün parçaları olduğunu kanıtlamaktadır. Uzay, zaman olmadan bükülemez ve bu sayede zamanın bir şekli olduğu ortaya çıkmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google