İsrail ve İran Savaşa mı Giriyor ?

  • 27 Eylül 2016
  • 2.155 kez görüntülendi.
İsrail ve İran Savaşa mı Giriyor ?

Son günlerde İsrail ve İran arasında yaşanan gelişmeler, ” Acaba ufukta bir savaş mı var ” sorusunu güçlendirecek nitelikte. Hem İsrail hem İran yetkili makamlarının açıklamaları da bu tezi doğrular nitelikte.

‘Ofek-11’ casus uydusu uzaya gönderildi

Geçtiğimiz haftalarda İsrail, ‘Ofek-11’ ismini verdiği bir casus uydu yollamıştı. Bu uydunun havadan İran’ı izlediği söylenmişti. Bazı kaynaklar, ABD’nin İsrail’i desteklediğini dile getirdi.

İranlı siyaset ve Ortadoğu uzmanı Hasan Hanizade, İsrail Savunma Bakanlığı’nın uydu programının doğrudan ABD tarafından finanse edildiğini belirterek konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“İsrail, uzun yıllardır, Ortadoğu ve Orta Asya’da gelişmiş ve yüksek teknolojili casus uyduları kullanıyor. Daha önce Ofek’in 10 modifikasyonu fırlatılmıştı. İsrail, bu provokasyonlarla İran, Suriye, Irak gibi Ortadoğu ülkeleri ve hatta Rusya ve Çin gibi uzak ülkeleri büyük dikkatle takip etme, gizli bilgi toplama, durumu analiz ve kontrol etme amacını güdüyor. Elbette bu eylemler uluslararası kanun ve ilkelere aykırı, zira uydu kullanımı kesinlikle sadece barışçıl amaçlarla olmalı. İsrail ise bu uyduları bölge ülkelerine yönelik casusluk ve askeri provokasyonlar için kullanıyor. İsrail’in bu eylemleri bölge ülkelerin ulusal güvenliği tehdit ediyor.”

 

hedefimiz-israil

 

Aralarındaki sorun bunlarla sınırlı olmayan İsrail ve İran arasındaki gerginliği gösteren en büyük açıklama ise, bugün İran Devrim Muhafızları Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Emir Ali Hacızade’den geldi.

Hacızade; ” İran’ın 2 bin kilometreyi aşacak menzilde füze üretmeyeceğini açıkladı. Hacızade, bunun nedenini ise İhtiyaç duydukları menzilde ellerindeki füzelerin yeterli olmasından dolayı olduğunu belirtti.

Yaptığı açıklamada Tuğgeneral Hacızade, “Hedefimiz İsrail’dir bu yüzden 2 bin kilometrenin üzerinde menzili olan füzeye ihtiyacımız yok” dedi.

İranlı komutan Hacızade, “Elimizde 2 bin kilometreyi aşacak füze yok, buna ihtiyacımız da yok. İhtiyaç duyduğumuz en uzun menzil, ‘işgal olunmuş topraklarlara’ (İsrail) ulaşacak mesafede füzelerdir. Buna uygun füzeler de elimizde mevcuttur” dedi.

İlerleyen zamanlarında iki ülke arasındaki gerginliğin bir savaşla sonuçlanıp sonuçlanmayacağını hep birlikte göreceğiz.

Kaynak : Tgrt Haber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google