Karakteristik Duygusal Yoksunluk Şeması Nedir?

  • 26 Kasım 2015
  • 2.780 kez görüntülendi.
Karakteristik Duygusal Yoksunluk Şeması Nedir?

Duygusal Yoksunluk Nedenleri

Duygusal problemler yaşayan birçok insan, psikologlardan yardım almaktadır. Psikologa başvuran insanlarının ilk şikayetleri genellikle, acı duygusu, duygusal yalnızlık ve üzüntü olarak bilinmelidir. Bu durumda, hasta kişi üzerinde incelemeler yapan psikologlar, duygusal yoksunluk şeması çizerler.

Bu şema, birçok kişi tarafından bilinmez. Fakat, psikologların tedavi sürecinde en çok işine yarayan şemalardan bir tanesidir.

Duygusal Yoksunluk Şeması

Psikologa gelen kişinin şikayetçi olduğu acı, üzüntü ve yalnızlık gibi duygularının neden hissedildiğine dair kesin bilgi veremezler. Bu noktada duygusal yoksunluk şeması bu duyguların neden hissedildiğine dair fikir vermektedir.
Kişilerin temel duygusal ihtiyaçları bulunmaktadır. Duygusal ihtiyaçlar, aile veya eş, sevgili, arkadaş gibi çevredeki kişilerle olan ilişkilerde giderilmektedir. Duygusal yoksunluk şemasına sahipseniz, duygusal ihtiyaçların çevrenizdeki kişiler tarafından giderilmediği duygusuna kapılırsınız.

Duygusal Yoksunluk Türleri

Duygusal yoksunluğun 3 türü bulunmaktadır. Çevresinde fiziksel olarak ilgi gösterecek kimsesi olmayan kişilerde ilgi yoksunluğu, çevresinde kendisini gerçekten dinleyecek kimseler bulamayan kişilerde empati yoksunluğu, tıkandığı noktalarda kişiye yardımcı olacak, yol gösterecek, koruyacak kimsesi olmayan kişilerde ise korunma yoksunluğu ile karşılaşılmaktadır.

Başkalarına karşı aşırı fedakarlıkta bulunan kişiler için çizilen, aşırı yoksunluk şemasına bağlı olarak duygusal yoksunluk şeması şekillenmektedir.

Karakteristik Duygusal Yoksunluk Şeması

Duygusal ihtiyaçlar giderilmediği durumlarda kişiler, aşırı öfke hali gösterebilirler. Bu durumun devam etmesi durumunda kişide narsistik yani ben merkezci kişilik görülebilir. Duygusal yoksunluk şemasına sahip olan kişilerde çevreden ilgi çekmek, duygusal ihtiyaçları gidermek için aşırı ağlama, nedensiz bayılma, abartılı davranışlar sergileme gibi durumlar sergileyebilir. Tedavi edilmediği durumlarda duygusal yoksunluk hissi, kişilerde migren, mide ağrısı gibi strese bağlı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Duygusal Yoksunluk Temel Nedenleri

Anne ve babasının soğuk, mesafeli, duygularını ifade edemeyen kişiler, özellikle çocukluk ve ergenlik döneminde duygusal yoksunluk yaşayabilirler. Duygusal ihtiyaçlarını ailede karşılayamayan gençler, dışarıya yönelmektedir. Bunun dışında evlilik sonrasında da duygusal yoksunluk görülebilir. Genellikle evlilik sonrasında kadınlar, kocaları tarafından ihmal edildiği, korunmadığı, ilgi duyulmadığı, eskisi kadar sevilmediği gibi sebeplerle duygusal yoksunluğa bağlı bunalım yaşayabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google