Kemal Sunal Kimdir?

  • 16 Aralık 2015
  • 1.924 kez görüntülendi.
Kemal Sunal Kimdir?

11 Kasım 1944 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Kemal Sunal, aslen Malatyalıdır ve tiyatro oyuncusu, komedi oyuncusu, sinema sanatçısı ve yazar kimlikleri ile tanınmaktadır.

Kemal Sunal Türk sinemasının unutulmaz oyuncularından biridir. Üç erkek evladın en büyüğü olan Kemal Sunal’ın Cemil ve Celil adında iki erkek kardeşi bulunmaktadır. Okul hayatına Mimar Sinan İlkokulunda başlamış ve Vefa lisesinden mezun olmuştur. Dar gelirli bir ailenin çocuğu olan Sunal, üniversite öğrenimine Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünde başlamış fakat 12 Eylül darbesi nedeniyle, bu öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kalmıştır.

Sanat hayatına lise yıllarında başlayan ünlü sanatçı, felsefe hocasının kendisini Müşfik Kenter ile tanıştırması sonucunda keşfedilmiştir. İlk tiyatro oyunu Zoraki Tabip olmuştur. Bir yıl boyunca Kenter Tiyatrosunda çalıştıktan sonra Devekuşu Kabare Tiyatrosuna geçmiştir. Bir süre daha burada çalıştıktan sonra 1973 yılında Ertem Eğilmez ile tanışarak ilk sinema filmi olan Tatlı Dillim ile sinema dünyasına adım atmıştır. Bunun ardından, çok sayıda filmde küçük rollerde görev almış ancak başarılı performansı sayesinde kısa zamanda zirveye çıkmayı başarmıştır.

Kemal Sunal 1974 yılında evlenmiş ve Ali ile Ezo adında biri kız biri erkek olmak üzere iki çocuğu dünyaya gelmiştir. Filmlerdeki başarısını evlilik hayatına da taşımış ve mutlu bir evlilik hayatı yaşamıştır.

Sinema dünyasının ünlü komedyenlerinden olan Sunal, maddi ve manevi olarak kazanç sağlamıştır. Karşımıza hep iyi ve saf rollerde çıkan ünlü sanatçı, akıllarda bu halleriyle kalmıştır.

Kemal Sunal Kimdir?

1976 yılında rol aldığı Kapıcılar Kralı filminde gösterdiği başarılı performansı sayesinde, 1977 yılında yapılan Antalya Film Festivalinde Altın Portakal En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü almaya layık görülmüştür. Bunun ardından pek çok komedi filminde yer almış ve Şaban karakteri ile akıllara kazınmıştır. Yine pek çok filmde Şaban karakteri ile rol almaya devam etmiştir. Bu karakterin en çok sevildiği film ise Hababam Sınıfı olmuştur.

Tiyatro oyunlarının haricinde toplam 82 filme imza atmış olan ünlü sanatçı, son filmi olan Balalayka’nın çekimleri için gittiği Trabzon’a giderken, 3 Temmuz 2000 yılında geçirdiği kalp krizi sonucunda hayatını kaybetmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google