Küresel Isınmanın Nedenleri Nelerdir?

  • 16 Aralık 2015
  • 2.845 kez görüntülendi.
Küresel Isınmanın Nedenleri Nelerdir?

Küresel ısınma, atmosfere salınmış olan sera etkisi yaratan gazların, yer kabuğu ve deniz sularındaki sıcaklığın artış sağlamasına neden olması olarak tanımlanabilmektedir.

Sera etkisi, aslında normal bir durumdur ancak insanların atmosfere çeşitli kimyasal gazları bırakmaları sonucunda, bu doğallık bozulmaktadır. Bunun sonucunda yer kabuğu üzerinde ısınma ya da soğuma meydana gelmektedir.

Sera gazları, atmosferin dengesini koruyan, dünyanın çok fazla soğumasını ya da çok fazla ısınmasını engelleyen, sıcaklık ortalamasını ayarlayan yararlı gazlardır. Fosil yakıtlar, doğal gaz, petrol gibi maddelerin yakılması sonucunda oluşan gazlar ise atmosfere yayılarak, sera gazlarının normal olan etkisini bozmaktadır. Bu durum dünyanın aşırı ısınması ya da aşırı soğuması için elverişli bir ortam hazırlamaktadır. Bu zehirli gazların büyük bir kısmı sera etkisine zara vermektedir.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda, önümüzdeki yüzyıl içerisinde dünyanın çok büyük bir sıcaklık artışı yaşayacağı belirtilmektedir.

Küresel ısınmanın en büyük nedeni, insanların atmosfere salmış olduğu gazlar ve bu gazlar nedeniyle yer yüzeyinin sıcaklık değişimine uğramasıdır. Sera etkisini bozan en büyük etken insanlardır. Özellikle karbondioksit, metan gibi gazlar sera etkisinin dünyanın ortalama sıcaklığını ayarlama görevini yerine getirememesine neden olmaktadır.

Küresel ısınmayı en çok tetikleyen olaylar, fosil yakıtların yakılması ve ormanların yok edilmesidir. Fosil yakıtların yakılması ile karbondioksit gazı açığa çıkmaktadır. Bununla birlikte ormanlar ve bitkiler, havadaki karbondioksit gazının büyük bir kısmını azaltmaktadır. Onların yok edilmesi ise, bu gazın atmosferdeki miktarının artmasına neden olur.

– Küresel ısınma, sadece insanlar için değil; hayvanlar, ormanlar, toprak ve genel olarak tüm doğa için büyük bir tehdittir.
Küresel Isınmanın Nedenleri Nelerdir?

Fabrikalar, santraller, otomobil üreten fabrikalar ve daha pek çok sektörde fosil atıkları yakılmaktadır. Küresel ısınmanın önüne geçebilmenin en önemli yolları, insanların faaliyetleri sonucunda atmosfere yayılan sera gazlarının miktarını azaltmak ve atmosferde bulunan sera gazlarını kullanan biyolojik etkenleri artırmaktır. Yani fosil atıkların yakılmasını azaltmak ve fotosentez sırasında karbondioksit kullanan bitkilerin varlığını artırmak küresel ısınmanın önüne geçmenin en önemli çaresidir. Küresel ısınma konusunda bu bahsedilenlerin dışında güneşin ısınması da söz konusudur. Ancak bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre bu etki, çok küçük miktarlardadır ve dünyanın sıcaklık artışını önemli ölçüde etkilememektedir.

Küresel Isınmanın Nedenleri Nelerdir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google