Madrid’de Gezilecek Yerler

  • 31 Aralık 2015
  • 1.649 kez görüntülendi.
Madrid’de Gezilecek Yerler

İspanya’nın başkenti olan Madrid, Avrupa’nın en kalabalık şehirlerinden biridir. Tarihi ve kültürel açıdan zengin olan Madrid, bir sanat ve kültür merkezidir.

Madrid’de gezilecek pek çok yer bulunmaktadır. Bunlar arasında Almudena Katedrali, Plaze De Espanya Meydanı, Depod Tapınağı, Arkeoloji Müzesi önde gelenlerdir.

Almudena Katedrali

Gözalıcı bir şaheser olan Almudena Katedrali, Roma mimarisinden esinlenerek tasarlanmıştır. Gotik tarzda olan bu katedralin en çok ziyaret edilme sebebi, içinde barındırdığı Meryem Ana heykelidir. Haftanın tüm günlerinde ziyarete açık olan bu katedral görülmeye değerdir.

Arkeoloji Müzesi

İspanya başkenti Madrid’de yer alan Arkeoloji Müzesi; ilkel dönem, Ortaçağ, Nümizmatik, Etnografya olarak 4 bölümden oluşur. Tarihi kalıntıları içinde barındırmasıyla, tarih sahnesini adeta gözler önüne sermektedir.

madridde-gezilecek-yerler-2

Depod Tapınağı

İlk etapta küçük, tek odalı bir şapel olarak tasarlanan Depod Tapınağı; Amun Tanrısına adanmıştır. Ptolemy VI, Ptolemy VIII, Ptolemy XII’nin yönetimde oldukları dönemde tapınak üzerinde çalışılmış ve tapınak dört bir yanından genişletilerek, İsis’e adanmıştır. Tapınağın zamanla hasar görmesinden dolayı, korunması için bağışlanan tapınağın hem gece hem de gündüz görünüşü birbirinden farklı ve güzeldir.

El Escorial

UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan Madrid’in gözdesi El Escorial; dini ve kültürel bir yapı özelliğindedir. Manastır, saray ve kütüphane bölümlerinden oluşan yapının içinde çok ünlü ressamlardan bir kısmının ( Tiziano Vecellio, El Greco, Francisco de Zurbarán, Jusepe de Ribera, Tintoretto, Coello) tabloları yer almaktadır.

madridde-gezilecek-yerler-3

Plaza De Espanya Meydanı

İlk yapıldığı dönemde karargâh olarak kullanılan meydan; içinde birçok heykeli barındırmaktadır. Bu heykeller arasında en dikkat çeken şüphesiz ki zürafa gökdelenidir. Meydan, içerisinde bir anıt da barındırmaktadır. Bu anıt; Miguel de Cervantes’in anıtıdır. Anıtın sağ ve solunda bulunan heykeller ise Don Kişot’un aşklarını temsil etmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ