Münih Nasıl Bir Şehirdir?

  • 05 Aralık 2015
  • 2.156 kez görüntülendi.
Münih Nasıl Bir Şehirdir?

Münih, Almanya’nın Bavyera eyaletinin, başkenti olup bunun yanı sıra da en büyük şehridir. Bavyera Alpleri’nın kuzeyinde yer almakta olan Münih, Almanya’nın Berlin ve Hamburg’dan sonra gelen en büyük 3. şehridir. Münih’in merkezinde ortalama 1.5 milyon kişi ikamet etmektedir. Bunun yanı sıra, Münih Şehir Bölgesi’nde yaşamakta olan insan sayısı da yaklaşık olarak, 5.6 milyon dolaylarındadır. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olan bu şehir, Romalılara da ev sahipliği yapmıştır.

Münih Nasıl Bir Şehirdir?

Münih, Bavyera’nın 1506 senesinde bu yana başkentliğini yapmaktadır. Pek çok uygarlığa evini açmış olan Münih, Almanya’nın en önemli sanayi merkezlerinden bir tanesidir. Alplerin eteklerinde yer almakta olan bu Alman şehri, dünyanın en yaşanılabilir niteliğe sahip şehirleri arasında yer almaktadır. Bölgenin iklim özelliklerinden söz edecek olursak, 13 Ağustos 2003 tarihinde ölçülen en yüksek sıcaklık değeri 37 C ile bölge için daha önce rastlanmamış olan önemli bir rekordur. Sahip olduğu en düşük sıcaklık değeri ise, 12 Şubat 1929 tarihinde -31.6C olarak görülmüştür.

Münih Nasıl Bir Şehirdir?

Almanya ve Alman ırkları için tarihin tüm dönemlerinde önemli bir yere sahip bulunan Münih, Ortaçağ’da ticaretin en önemli şehirlerinden bir tanesi olarak kabul görmekteydi. Ortaçağ ve bugüne dek uzanan süreç ile göz önünde bulundurulduğunda Münih, her zaman için, Almanya’nın en önemli stratejik merkezlerinden bir tanesi olarak kabul edilmiştir. Bu yönden, Nazi Almanyası’nın da önemli bir üretim merkezi olarak kabul edilen Münih, hammadde tedariki sonucu bunun işlenilmiş olduğu önemli yerler arasında görülmektedir. Pek çok araba şirketinde olduğu gibi Münih’te bulunan araba üretim fabrikaları savaş esnasında yüksek oranda savaş makinesi üretmiştir. Bayerische Motor Werke’nin veya daha çok bilinmekte olan adı ile BMW’nin de doğmuş olduğu yer olan Münih, Almanya’nın otomobil sanayisinde en önemli dört şehri arasında gösterilmektedir.

Münih Nasıl Bir Şehirdir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google