NASA Nedir?

  • 13 Aralık 2015
  • 2.265 kez görüntülendi.
NASA Nedir?

Dünya üzerindeki kurumlar uzaya uydular, gezegenlere ise uzay araçları göndermek suretiyle uzay ile ilgili çalışmalar yapmaktadır. Mevcut olan bu kurumlar arasında en önemlilerinden bir tanesi NASA’dır. Tam olarak açılımı “National Aeronautics and Space Administration” olan NASA’nın Türkçe karşılığı ise, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’dir.

NASA, ABD’nin uzay çalışmalarından sorumlu olan bir kurum olup 29 Haziran 1958’tarihinde kurulmuştur. Kurumun temellerinin esasen 1915’senesinde atıldığı söylenebilir. Çünkü bu tarihte NACA adlı bir kurum kurulmuştur. Bu kurumun Türkçe açılımı Havacılık Alanında Ulusal Danışma Komitesi’dir. NASA da bahse konu bu kurumun devamı niteliğindeki bir kuruluştur. NACA’nın bünyesinde yer alan aerodinami uzmanlarının süpersonik uçak ve jet motorları tasarımı, NASA’nın kurulması üzerinde önemli etkilere sahiptir.

Kuruma “NASA” adının verilmesinde dönemin ABD Başkanı Dwight D. Eisenhover’in isteği etkili olmuştur. Kurum çalışmalarına ilk defa 1 Ekim 1958’de başlamış olup NASA’nın temelleri son derece sağlam atılmıştır. Bu durumun temel sebebi NACA’nın 46 senelik tecrübesidir.

NASA Nedir?

NASA, çalışmalarına başlamasının üzerinden kısa bir zaman geçtikten sonra yükselişe geçerek köklü bir kurum halini almıştır. NASA’nın tarihte bilinen gerçekleştirmiş olduğu en büyük bütçeli ve büyük patlak veren projeleri arasında Apollo uzay mekiği programı ve Skylab uzay istasyonu yer alır. Bunlardan Apollo, pek çok filmin konusu halini alırken toplum tarafından bilinirliği de son derece yüksektir. Bilindiği üzere, Apollo uydusu Ay’a gönderilmiştir ve NASA’nın Ay’a uzay mekiği göndermesi ve Ay’a ilk kez ayak basılması, bütün Dünya üzerinde büyük bir yankı uyandırmış ve sonrasında yaşanan tüm gelişmeler büyük dikkatle izlenmiştir.

NASA’nın uzay alanında gerçekleştirmekte olduğu pek çok proje bugün de hız kesmeden devam etmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google