Paronoid Kişilik Bozukluğu

  • 03 Ekim 2016
  • 969 kez görüntülendi.
Paronoid Kişilik Bozukluğu

Paronoid Kişilik Bozukluğu rahatsızlığına mensup olan kişiler; genel tavırları sürekli olarak şüphe barındıran ve insanlara karşı olan tutumlarında güvensizlik duygularının hâkim olduğu nitelikte bir karakteristik yapıya sahiptirler. Çevrelerine karşı düşmanca davranışsal tutumlar sergilerler. Rahatsızlığın görülmekte olduğu kişi tedavi ve terapi süreçleri için herhangi bir çabada bulunum göstermez. Kadınlarda, erkeklere nazaran daha ender rastlanılmaktadır. Sürdürümü gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda kalıtımsal nitelikte olduğu saptanılmıştır. Başlangıçsal evreleri daha çok ergenlik çağı içerisinde aktive olmaktadır. Hastalığın karakterize belirtisi kıskançlık olarak dikkat çekmektedir. Sık sık çevrelerinde bulunmakta olan insanların sadakatlerini içsel olarak sorgulamalarda bulunurlar. Hayata bakışsallıklarında mümkün mertebe realistlik yer almaktadır.

Paronoid Kişilik Bozukluğunda Kalıtımsal Nitelikler

Erkeklerde; kadınlara nazaran daha sık rastlanımı görülen bir rahatsızlıktır. Aile kalıtımları içerisinde kronik şizofreni yer alan kişilerde Paronoid Kişilik Bozukluğunun daha sık gözlemlendiği kaydedilmiştir. Buna ek olarak Deluzyonel Bozukluklarla olan alakası üzerinde sıkça durulmaktadır.

Paronoid Kişilik Bozukluğunun Toplumsal Görümüm Düzeyi

Toplumsal yapıda %0.5 ila 2.5’i oranında rastlanır. İşitme kaybı olan kişilerde, mahkûmlarda, mültecilerde ve yaşlı kişilerde görünümü yaygınlık göstermektedir.

Paronoid Kişilik Bozukluğunun Nedenleri

Ergenlik çağı içerisinde baş gösterimini gerçekleştiren bozukluk; pek çok farklı koşulsallıkta oluşum gösterebilir. Duygusal hassasiyet, yalnızlık, çevre edinememe problemleri, tuhaf fantezik fikirlere sahip olma ve ailenin baskıcı yaklaşımı nedenleri arasında gösterilebilir. Bebeklik ve çocukluk evreleri içerisinde aile tarafından duygusal olarak eğitilmemiş kişilerdir. Bu kişiler sevgi ve kızgınlık gibi duy durumlarını yeterince özümseyememişlerdir. Bu durum onları duygusal açıdan aşırı hassas ve savunmasız kılar.

Paronoid Kişilik Bozukluğunda Gözlenen Belirtiler

Yaşamlarında karşılaştıkları olumsuz durumlara karşı afları yoktur, kinci bir karakteristik yapıya sahiptirler.
Yalan söylemem sık sık başvururlar
Özgüvenleri üst seviyededir.
Herhangi bir baskı ile karşılaştıklarında tahammül barındırmazlar.
Şüphe, kuşku ve kıskançlık had safhadadır.
İnatçı ve agresif yapıdadırlar.
Sergilemekte oldukları tavır ve tutumlar suçlayıcı ve saldırgan niteliktedir.

Paronoid Kişilik Bozukluğunda Tedavi Metotları

Psikoterapi metotları Paronoid Kişilik Bozukluklarında başarılı sonuç verebilen bir uygulamadır. Fakat hastalar olabildiğince tedaviyi reddedeceklerdir. Bu doğrultuda grupsal psikoterapiden kaçınılmalıdır.

Ek olarak minimum dozlarda, antipsikotik ilaç grubu kullanılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ