Polenin İnsana Yararı

  • 27 Kasım 2015
  • 1.368 kez görüntülendi.
Polenin İnsana Yararı

Polen bilindiği gibi çiçeklerin erkek organ hücresidir. Eski zamanlardan günümüze kadar ulaşan polen kullanımı günümüzde de oldukça yaygındır. Tarihin en eski besin takviyesidir. Osmanlı İmparatorluğunda performans arttırıcı, güç verici özelliği ile kullanılmaktaydı.

Polenin içerisinde insan sağlığı açısından bilinen 22 aminoasit, 27 madensel tuz, karbonhidrat ve ferment bulunur. Bunların dışında sodyum, kalsiyum, silisyum, alüminyum, çinko ayrıca A, B, C, D, E, H ve P vitaminleri bulunmaktadır.

Bees_Collecting_Pollen_2004-08-14Polenin birçok faydası vardır. Polen vücudumuza direnç kazandırır, kas yapısını güçlendirir, performans arttırır. Özellikle büyüme çağında olan çocuklarda ihtiyaç duyulan vitamin gereksinimini karşılamaktadır. Oldukça zengin bir protein ve aminoasittir. Bazı özellikleri de şu şekildedir; Antioksidan özelliği sahiptir. Vücuda enerji verir. Cilt sağlığını korur. Solunum Yolu hastalıklarını önleyebilir. Alerjileri giderebilir. Sindirim Sistemi sağlığını korur. Bağışıklık Sistemini korur. Bağımlılığı azaltır. Kalp Damar sağlığını korur. Prostatı engelleyebilir, kısırlık sorununu giderebilir, kolesterolü düşürmektedir, vücuttaki zararlı oksijen radikallerini zararsız hale getirir, uzun dönemde tüketildiğinde kanseri önlendiği gözlenmiştir.

Arı Poleni belirtildiği gibi çok etkili bir besin kaynağıdır, bu sebepten dolayı fazla tüketilmesinden kaçınılmadır. Maksimum seviyede kullanmak isteyenler için sebze veya meyve ile tüketmesini öneriyoruz. Meyve ile tüketildiği zaman bağırsaklarda etkili şekilde temizlediğini göreceksiniz. Siz siz olun fazla tüketmekten kaçının, her şeyin çoğu zarar derler. Günlük olarak bir çay kaşığı tüketiminde herhangi bir risk yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google