Prag Nasıl Bir Şehirdir?

  • 11 Aralık 2015
  • 2.016 kez görüntülendi.
Prag Nasıl Bir Şehirdir?

Orta Avrupa’nın kraliçesi olarak kabul edilmekte olan Prag, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olup aynı zamanda en büyük şehridir. Ortalama olarak 1.250.000 nüfusa sahip olan bu şehir, sahip olduğu gizemli atmosferi ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır.

Vltava Nehri’nin ortasından geçen bu şehrin adını, nehrin pervazlarından aldığı düşünülmektedir. Çek dilinde Praha şeklinde adlandırılmakta olan bu şehir, “Avrupa’nın  Kalbi”, “Şehirlerin Anası”,  “Altın Kent” gibi isimlerle anılmaktadır.

Prag şehrinde 4 mevsim belirgin bir şekilde yaşanmakta olup bölgede genel olarak ılıman bir iklim hakimdir. En ideal dönen ilkbahar ve yaz dönemi olup, bahar geldiğinde şehir adeta canlanmakta, çeşitli festivaller yapılmaktadır. Şehrin denize kıyısı olmadığından dolayı sıcaklık farkları oldukça yüksektir. En sıcak ay Temmuz ayı olup en soğuk ay ise Ocak ayında yaşanmaktadır. Yaz aylarının son derece sıcak geçmesinden dolayı şehirde  bu dönemde büyük bir turist akımı yaşanmaktadır. Turist olarak bu şehre gitmek isteyenler için en ideal olarak gösterebileceğiniz ay, Haziran ayıdır.

Prag Nasıl Bir Şehirdir?

Prag şehrinin özellikle son yıllarda büyük bir turist potansiyeline sahip olmasının en önemli nedeni, Avrupa şehirlerine nazaran fiyat açısından daha uygun olmasıdır.

I. Dünya Savaşının ardından Çekoslovakya Cumhuriyeti’nin bağımsızlık kazanması ile birlikte Çek Cumhuriyeti de bağımsızlığını ilan edince Prag da özgürlüğüne kavuşmuştur. Son derece eski bir tarih geçmişine sahip olan ve içerisinde Ortaçağ esintileri yer alan Prag, I. ve II. Dünya Savaşlarından oldukça az etkilenen bir şehir olmasından dolayı barok ve gotik mimarisinin en görkemli eserleri arasında yer alan meydan, köprü ve katedrallerini bugüne dek korumayı başarmıştır. Bahse konu bu şehrin tarihi meydanı UNESCO tarih mirası listesinde bulunmaktadır. Hem Avrupa şehirlerine göre daha az maliyetli hem de görülmeye değer olan Prag şehrini imkanınız varsa bir gün muhakkak gezmenizi tavsiye ediyoruz.

Prag Nasıl Bir Şehirdir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google