Roma Nasıl Bir Şehirdir?

  • 07 Aralık 2015
  • 2.055 kez görüntülendi.
Roma Nasıl Bir Şehirdir?

Dünya’nın en eski şehirleri arasında yer alan Roma, bunun yanı sıra Avrupa kültürünün baş merkezlerinden bir tanesidir. Özellikle Papa’nın ikamet etmiş olduğu bağımsız bir devlet olan Vatikan’ın da şehrin içerisinde yer alıyor olması, bu anlamda son derece dikkat çekicidir. Vatikan ile beraber Roma, Katolikler için olduğu kadar şehrin ziyaretçileri için de son derece önemli bir şehir niteliğindedir.

Günümüzde İtalya’nın başkenti olan Roma, bundan yaklaşık olarak 2 bin sene öncesinde Roma İmparatorluğu’nun ve hatta dünyanın merkezi olarak nitelendiriliyordu. Zengin bir tarih geçmişine sahip durumda olan bu şehre yapacağınız gezi esnasında Roma İmparatorluğu, Ortaçağ ve Rönenans dönemi gibi farklı zamanlardan günümüze kalmış olan eserleri inceleme ve o dönemleri keşfetme şansına sahip olabilirsiniz.

Sahip olduğu sanatsal zenginliği ile de ön plana çıkan şehirde Michelangelo’nun heykelleri, Caravaggio’nun tabloları, Raphael’in freskleri, Bernini’nin çeşmeleri gibi önemli sanatçıların eserlerini de görmeniz mümkün.

Roma Nasıl Bir Şehirdir?

Sahip olduğu sanat ve tarih  zenginliğinin dışında Roma, zengin mutfağı ile de son derece ünlü bir şehirdir. Şarap ve yiyeceğin, şehrin sosyal yaşantısında oldukça büyük bir önemi vardır. Şehrin merkezinde pek çok turiste ev sahipliği yapan pizzacılar, restoranlar ve kafeler bulmanız mümkün olacaktır.

Roma, İtalya’nın yalnızca başkenti olmakla kalmayıp, bunun yanı sıra ülkenin politik, dini merkezi ve en büyük şehri niteliğindedir. Turistlerin ilgi odağı haline gelen bu tarihi şehirde ağır sanayi pek gelişmemiştir. Bankacılık ve turizm sektörleri, şehrin ekonomisi üzerinde son derece önemli bir yere sahiptir.

İtalya’nın orta bölümünde yer almakta olan Roma şehrinin sahip olduğu nüfus yaklaşık olarak 3 milyondur. Eğer bir gün İtalya’ya yolunuz düşerse, bu buram buram tarih kokan şehre gitmeden kesinlikle geri dönmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google