Sağlıklı Beslenme Nedir ?

  • 25 Eylül 2016
  • 960 kez görüntülendi.
Sağlıklı Beslenme Nedir ?

Dengeli beslenme, sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla, vücudun ihtiyacı olan besin öğelerini yeterli miktar, oran ve uygun zamanlarda tüketmektir.

Hücrelerin düzenli ve dengeli çalışabilmesi için, sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Beslenme piramidi gıdaların doğru seçimi için rehber olmalıdır. Beslenme piramidi 5 ana besin grubunu içerir.

Bu besin grupları karbonhidrat, mineraller, proteinler, yağ ve şekerdir.

Piramidin en altında bulunan karbonhidratlar sıklıkla tüketilmesi gereken besinlerdir.Ancak karbon hidrat tüketirken glisemik endeksi düşük olanlar (kana yavaş geçerek kan şekerini yavaş yükseltenler) tercih edilmelidir. Bunlar bulgur, kepekli ekmek, kuru baklagiller ve kepekli makarnadır.

Piramidin ikinci basamağı sebze, üçüncü basamağı ise meyve basamağıdır. Sebze ve meyveler karbonhidratlardan sonra en çok tüketilmesi önerilen besin grubudur.

Dördüncü basamak protein basamağı iken, piramidin en tepesini yağ ve şeker oluşturur.

Piramidin en tepesindeki yağ ve şeker çok kısıtlı kullanılması gerekli besin grubudur.
sağlıklı beslenme nedir, sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşam, sağlıklı besinler, sağlıklı beslenme programı, sağlıklı beslenmenin önemi, sağlıklı beslenme diyeti, sağlıklı beslenme önerileri, sağlıklı beslenme pdf, sağlıklı yaşam nedir, sağlıklı yaşam önerileri, sağlıklı yaşam ve spor, sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeği, sağlıklı yaşam için akıl ve ruh sağlığının önemi, sağlıklı yaşam için akıl ve ruh sağlığının önemi,

Gıdalardan alınan günlük tuz miktarı 6 gramı geçmemelidir ( bir tatlı kaşığı). Piramitteki basamakları porsiyon olarak oranlamak gerekirse 6-11 porsiyon karbonhidrat tüketimine, 3-5 porsiyon sebze, 2-4 porsiyon meyve, 2-3 porsiyon süt ve süt ürünleri, 2-3 porsiyon et ve balık denk gelir.

Piramidin en tepesindeki yağ ve şeker ise, eser miktarda kullanılmalıdır. Zihinsel faaliyetlerin gerektirdiği enerji kaynaklarının en önemlilerinden birisi meyvedir. Çünkü beynin tek enerji kaynağı glikozdur (şeker).

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ