Türkiye Yarın Oy Kullanmaya Gidiyor

  • 31 Ekim 2015
  • 1.254 kez görüntülendi.
Türkiye Yarın Oy Kullanmaya Gidiyor

Yarın ülkemizde 54 milyon 49 bin 940 seçmen 26. Dönem Parlemantosunun üyelerini seçmek üzere sandık başına gidiyor.Seçmenler toplamda 175 bin 6 sandıkta oy kullanacaklar.

Seçimde toplam 16 siyasi parti birbirleriyle yarışacak. AK Parti, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti, Büyük Birlik Partisi, Vatan Partisi ve Halkın Kurtuluş Partisi 85, Hak ve Özgürlükler Partisi 78, Doğru Yol Partisi 67 ve Liberal Demokrat Parti 61 seçim çerçevesinde seçime katılacak. 21 bağımsız milletvekili de bu yarışa katılacaklar arasında.

Oy Kullanma Saatleri

1 Kasım günü seçmenler saat 08.00’den 17.00’a kadar olan zaman içerisinde kullanılabilecek.Oy kullanmanın bitiş saatinin geçmesine rağmen sandık başında oy kullanmak için hala bekleyenler varsa sandık kurulu başkanları, oy vereceklerin kimliklerini alıp seçmenleri sayarak sayarak oy kullanmalarına izin verebilecekler. Ancak seçim saatinin bitişinden sonra gelen seçmen oy kullanamayacak.

Seçmen kağıdı ile gelmeyenler de oy kullanabilecekler. Seçmen kağıdı olmayan vatandaşlar kütüğü kayıtlı oldukları sandıklarda nüfus cüzdanlarıyla birlikte oy kullanabilecekler.

Oy kullanmaya giden seçmen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartlarıyla, pasaport, evlilik cüzdanı, sürücü belgesi, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi bireylerin kimliklerini şüphesiz ortaya koyan bu belgelerden birini sandık başkanına verecek ve seçmen sıra numarasını söyleyerek oy kullanabilecekler.

Gurbetçiler Oyunu Çoktan Kullandı

Yurt dışındaki vatandaşlarımız için 54 ülkede toplamda 113 noktada sandık kuruldu.Seçmenler için 8 Ekimde başlayan oy kullanma süreci 25 Ekimde sona erdi. Yurt dışındaki sandıklar uçaklarla Türkiye’ye getirildi. Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulunda barındırılacak oy pusulaları Türkiye seçim saatinin bitmesinin ardından diğer oylarla birlikte sayılmaya başlanacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik vitamin kozmetik Google