Uyku Nedir ? Ne İşe Yarar ?

  • 24 Eylül 2016
  • 958 kez görüntülendi.
Uyku Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Uyku; evren üzerindeki memelilerin, balıkların ve kuşların gerçekleştirmekte oldukları, tabii istirahat sürecidir. Bu türde canlılar, gündelik işlevselliklerini gerçekleştirebilmek için uykuya gereksinimi hissederler. Kısmi bir kesim, uyku halini tamamen şuursuzluk hali olarak nitelendirse de; varılmış olan bu kanı büyük ölçüde yanılgı barındırmaktadır. Sıradan bir insan, yeterli ölçüde uyku ihtiyacını karşılamadığı takdirde; asabiyet ve agresiflik, unutkanlık, dikkat ve konsantre eksikliği gibi durumlarla karşı karşıya kalır. Yine sıradan bir insanın, gereğinden fazla bir oranda uyuması ve uyku isteği duymasının ardında depresyon gibi psikolojik kaynaklı bir problem yatıyor olabilir. Uyku düzeninde oluşum gerçekleştirebilen bozukluklar, insanlar üzerinde oldukça büyük problemlere sebebiyet olarak yer alabilir. Çünkü uyku, insan yaşamsallığı üzerinde önemli bir yer barındırmaktadır. İnsan hayatının 1/3’ünü kapsamaktadır. Uykusal süreçler içerisinde, vücutsal yapı dinlenim sağlar ve beyin gün boyu edinmiş olduğu bilgiyi işleme fırsatı bulur. İnsan yaşamının 24 saatlik döngüselliğinde tabii olarak yer almaktadır. İnsanların uyku sırasındaki davranışsal faaliyetleri EEG aracılığı ile beyinsel dalgalar kaydedilerek incelenir. Böylelikle uyku evreleri içerisinde gerçekleşen olgulara dair kanıtsal veri elde edilimi sağlanır. Tüm bunlara ek olarak uyku; psikolojik yenilenim ve hafıza yapılanması açısından da oldukça büyük bir önem teşkil etmektedir.

Uyku Düzeninin 24 Saatlik Dilim Üzerine Etkisi

Bağışıklık Sisteminde Uykunun Etkinliği

Pek çok sayıda bağışıklık hücresi, gelişimsel evrelerini uyku süreci içerisinde gerçekleştirir. Bu sebeple gece uykusu, bünye için dinlenme ve onarım açısından en elverişli zamansal dilimi oluşturur. Ayrıca melatonin (uyku hormonu) vücutta oluşum gösteren toksinlere karsı oldukça etkin bir savaşçıdır. Bu doğrultuda uyku; aktif bir bağışıklık sistemi için başlıca yapı taşlarını meydana getirmektedir.

Uykunun Hissettirdiği Güç

Uyku; vücudumuzda neredeyse tüm yapı ve sistemlerin onarım görüp dinlenim sağladığı bir süreçtir. Buradan varılabilen kanı ise, uyku ile zihinsel aktiviteler arasındaki doğru orantıdır. Sonuçlanan çoğu araştırma ortaya koymuştur ki; yaklaşık olarak 48 saatlik bir uykusuzluk sürecinin ardından zihinsel faaliyetlerde meydana gelen yavaşlama etkin bir şekilde gözlenmiştir. Bu sebeple kaliteli ve düzenli bir uyku süreci; her yaş dilimine ait insan için önemli bir gereksinimdir. Bu gereksinim karşılanmadığı takdirde bedensel yapıda fiziksel, zihinsel ve psikoloji kaynaklı pek çok sorun baş gösterir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ