Uykusuzluğunuzun Nedenlerini Biliyor musunuz ?

  • 07 Kasım 2016
  • 956 kez görüntülendi.
Uykusuzluğunuzun Nedenlerini Biliyor musunuz ?

Düzensiz yaşamak, kafeinli ve alkollü içecekler tüketmek, uyanmak için uygun olmayan saatlerde alarmla uyanmak biyolojik saatimizi etkileyebiliyor. Bunun yanında uykusuzluğa neden olan diğer etmenlere mutlaka göz atın.

Düzensiz yaşamak, kafeinli ve alkollü içecekler tüketmek, uyanmak için uygun olmayan saatlerde alarmla uyanmak biyolojik saatimizi etkileyebiliyor.

Düzensiz yaşamak, kafeinli ve alkollü içecekler tüketmek, uyanmak için uygun olmayan saatlerde alarmla uyanmak biyolojik saatimizi etkileyebiliyor.

Yaşa göre ortalama ideal uyku saatleri şöyle belirtiliyor: 3 aylığa kadar yeni doğan bir bebeğin her gün 14 ila 17 saat uyuması gerekirken, bu rakamlar 12 ila 18 arasında değişiklik gösterebiliyor. 4 aylıktan 11 aylığa kadar olan bebeklerin 12 ila 15 saat arası uyuması gerekiyor. 1-2 yaş aralığındaki yürümeye yeni başlayan çocukların 11-14 saat uyumaları tavsiye ediliyor. 3 ila 5 yaş grubundaki okula henüz başlamayan çocuklar için günde 10-13 saat uyku sağlıklı kabul ediliyor. Okul dönemine giren 6-13 yaş aralığındaki çocukların 9 ila 11 saat arası uyuması gerekiyor. 14 -17 yaş aralığı için tavsiye edilen uyku süresi ise 8 ila 10 saat. Ergenlik döneminin sona erip yetişkinlik döneminin başladığı 18 yaşından 64 yaşına kadar olan yaş aralığındakiler için 7-9 saat ideal uyku süresi olarak kabul edilirken, 65 yaşını geçenlerin 7 ila 8 saat uyuması öneriliyor.

Yaşa göre ortalama ideal uyku saatleri şöyle belirtiliyor: 3 aylığa kadar yeni doğan bir bebeğin her gün 14 ila 17 saat uyuması gerekirken, bu rakamlar 12 ila 18 arasında değişiklik gösterebiliyor.
4 aylıktan 11 aylığa kadar olan bebeklerin 12 ila 15 saat arası uyuması gerekiyor. 1-2 yaş aralığındaki yürümeye yeni başlayan çocukların 11-14 saat uyumaları tavsiye ediliyor. 3 ila 5 yaş grubundaki okula henüz başlamayan çocuklar için günde 10-13 saat uyku sağlıklı kabul ediliyor.
Okul dönemine giren 6-13 yaş aralığındaki çocukların 9 ila 11 saat arası uyuması gerekiyor. 14 -17 yaş aralığı için tavsiye edilen uyku süresi ise 8 ila 10 saat.
Ergenlik döneminin sona erip yetişkinlik döneminin başladığı 18 yaşından 64 yaşına kadar olan yaş aralığındakiler için 7-9 saat ideal uyku süresi olarak kabul edilirken, 65 yaşını geçenlerin 7 ila 8 saat uyuması öneriliyor.

Uyku apnesinin, gece uykusunda 10 saniye veya daha fazla süreyle nefesin kesilmesi olduğunu belirten uzmanlar, bu duruma horlamanın da eşlik ettiğini söyledi. Uyku apnesi hastalığının derin uykuya geçişi engellediğini söyleyen uzmanlar, "Kişi kendini uykusunu alamamış ve yorgun hissediyor. Bu yorgunluk gün boyunca devam ediyor. Performans ve dikkat eksikliğine sebep oluyor" dedi.

Uyku apnesinin, gece uykusunda 10 saniye veya daha fazla süreyle nefesin kesilmesi olduğunu belirten uzmanlar, bu duruma horlamanın da eşlik ettiğini söyledi.
Uyku apnesi hastalığının derin uykuya geçişi engellediğini söyleyen uzmanlar, “Kişi kendini uykusunu alamamış ve yorgun hissediyor. Bu yorgunluk gün boyunca devam ediyor. Performans ve dikkat eksikliğine sebep oluyor” dedi.

ABD'de yapılan bir araştırmada, elektriksel akım verilerek uyku bütünlüğü bozulan farelerde, nesneleri tanıma yetisinin bozulduğu belirlendi. Nöroloji Uzmanı Dr. Gamze Eroğlu Arığ, yaptığı açıklamada, unutkanlığın birçok kişinin yaşadığı bir sorun olduğunu ve modern yaşamla birlikte gençler arasında da yaygınlık göstermeye başladığını söyledi.

ABD’de yapılan bir araştırmada, elektriksel akım verilerek uyku bütünlüğü bozulan farelerde, nesneleri tanıma yetisinin bozulduğu belirlendi.
Nöroloji Uzmanı Dr. Gamze Eroğlu Arığ, yaptığı açıklamada, unutkanlığın birçok kişinin yaşadığı bir sorun olduğunu ve modern yaşamla birlikte gençler arasında da yaygınlık göstermeye başladığını söyledi.

Mevsim geçişleri uyku düzenini bozabilir Uzun ve sıcak yaz günleri yerini yavaş yavaş güneşsiz ve erken kararan havaya bırakıyor. Mevsim geçişleri uyku düzenini bozabilir.

Mevsim geçişleri uyku düzenini bozabilir
Uzun ve sıcak yaz günleri yerini yavaş yavaş güneşsiz ve erken kararan havaya bırakıyor. Mevsim geçişleri uyku düzenini bozabilir.

Uyku testi "Uyuyabilecek miyim?" endişesinin başladığı noktada bir uzmana danışın. Uyku tıbbının geldiği nokta uyku hastalıklarını teşhis ve tedavi etmek için yeterli. Uyku laboratuvarlarında uykunun her evresi test ediliyor

Uyku testi
“Uyuyabilecek miyim?” endişesinin başladığı noktada bir uzmana danışın. Uyku tıbbının geldiği nokta uyku hastalıklarını teşhis ve tedavi etmek için yeterli. Uyku laboratuvarlarında uykunun her evresi test ediliyor

Berkeley Kaliforniya Üniversitesi bilim insanlarına göre yeterli uyku yaşlı insanların belleğini güçlendiriyor. Derin uyku sırasında günlük anılar yavaş beyin dalgaları tarafından belleğe işleniyor. Beyin fonksiyonları, uyku bozukluğu ve bellek kaybı arasındaki disfonksiyonel ilişkiyi keşfettik diyor uyku araştırmacısı Matthew Walker: "Derin uyku evresini sağlıklı bir şekilde yaşayan genç insanlar, bilgileri ve olayları geceleri kurtarıyorlar." Fakat yaşlı insanlar da iyi bir gece uykusuyla belleklerini çalıştırabilirler. Bilim insanlarına göre yaşlılıkta yaşanan uykusuzluk, anıların beyinde depolanmasını engelliyor.

Berkeley Kaliforniya Üniversitesi bilim insanlarına göre yeterli uyku yaşlı insanların belleğini güçlendiriyor.
Derin uyku sırasında günlük anılar yavaş beyin dalgaları tarafından belleğe işleniyor. Beyin fonksiyonları, uyku bozukluğu ve bellek kaybı arasındaki disfonksiyonel ilişkiyi keşfettik diyor uyku araştırmacısı Matthew Walker: “Derin uyku evresini sağlıklı bir şekilde yaşayan genç insanlar, bilgileri ve olayları geceleri kurtarıyorlar.” Fakat yaşlı insanlar da iyi bir gece uykusuyla belleklerini çalıştırabilirler. Bilim insanlarına göre yaşlılıkta yaşanan uykusuzluk, anıların beyinde depolanmasını engelliyor.

Gıda çeşitliliği uyku süresini etkiliyor Bilim adamları, beslenme çeşitliliğinin en fazla normal uyuyanlarda, en az ise çok az uyuyanlarda olduğu sonucuna ulaştı.

Gıda çeşitliliği uyku süresini etkiliyor
Bilim adamları, beslenme çeşitliliğinin en fazla normal uyuyanlarda, en az ise çok az uyuyanlarda olduğu sonucuna ulaştı.

Uykusuzluğun nedeni solunum problemleri Uyku sırasında yaşanılan belli belirsiz solunum problemleri, stres ve tuvalete gitme ihtiyacı gibi olağan şüphelilere kıyasla, uykusuzluğa yol açmada daha büyük bir rol oynuyor olabilir.

Uykusuzluğun nedeni solunum problemleri
Uyku sırasında yaşanılan belli belirsiz solunum problemleri, stres ve tuvalete gitme ihtiyacı gibi olağan şüphelilere kıyasla, uykusuzluğa yol açmada daha büyük bir rol oynuyor olabilir.

Uyku düzeninizi test edin Uyku kalitenizin bozulmasından doğabilecek problemlerin farkında olmanızı sağlayın

Uyku düzeninizi test edin
Uyku kalitenizin bozulmasından doğabilecek problemlerin farkında olmanızı sağlayın

Uyku bozukluğuna neden oluyor Huzursuz bacak sendromu özellikle bacaklarda nadiren de ellerde görülüyor. Hasta uykuya dalmada güçlük çekiyor.

Uyku bozukluğuna neden oluyor
Huzursuz bacak sendromu özellikle bacaklarda nadiren de ellerde görülüyor. Hasta uykuya dalmada güçlük çekiyor.

Kalitesiz uyku kiloyu etkiliyor Çok dikkat ederek yaptığınız diyet bir türlü sonuç vermiyorsa nedeni, uykusuz geçirdiğiniz geceler olabilir. Kalitesi uyku obeziteye neden oluyor.

Kalitesiz uyku kiloyu etkiliyor
Çok dikkat ederek yaptığınız diyet bir türlü sonuç vermiyorsa nedeni, uykusuz geçirdiğiniz geceler olabilir. Kalitesi uyku obeziteye neden oluyor.

Az uyuyan kadınlar kilo alıyor İsveç'te yapılan araştırmaya göre, günde 7 ila 8 saatten daha az uyuyan kadınların bel bölgeleri daha fazla yağlanıyor.Gece uyumakta zorlanan yetişkinlerin karanlıktan korkuyor olabileceği belirlendi.

Az uyuyan kadınlar kilo alıyor
İsveç’te yapılan araştırmaya göre, günde 7 ila 8 saatten daha az uyuyan kadınların bel bölgeleri daha fazla yağlanıyor.Gece uyumakta zorlanan yetişkinlerin karanlıktan korkuyor olabileceği belirlendi.

Kaynak : Sabah

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ