Yıldızlar Hakkında Bilinmeyenler

  • 04 Ocak 2016
  • 3.025 kez görüntülendi.
Yıldızlar Hakkında Bilinmeyenler

Yıldızlar, gazlardan meydana gelen ve çevrelerine ısı ve ışık yaymakta olan birer gök cisimleridir.

Biz insanlar için adeta bir yaşam kaynağı olan, aynı zamanda ışığın ve ısının da kaynağı olan Güneş de bir tür yıldızdır. Güneş, orta boya ve orta yaşa sahip bir yıldız olmakla beraber, rengi sarıdır.

Yıldızları renk ve yaşlarına göre üç grupta inceleyebiliriz:

– Mavi ya da Beyaz: Genç yıldızlardır.

– Sarı (Güneş): Orta yaşlıdır.

– Kırmızı: Yaşlı yıldızlardır.

Bilinen evrende yüz milyardan fazla galaksinin yer aldığı tahmin edilmektedir ve her bir galaksinin iki yüz milyardan fazla yıldıza ev sahipliği yaptığı düşünülmektedir.

Güneş’e en yakın konumda bulunan yıldızın adı Proxima Centauri’dir. Bu yıldız Güneş’ten tam 4.2 ışık yılı yani 39.9 trilyon km. uzakta yer almaktadır. Günümüzde bilinmekte olan en büyük yıldız VY Canis Majors adlı yıldızdır ve Güneş’ten tam olarak 2100 kat daha büyüktür. Bunun yanında, yüzey sıcaklığı Güneş’ten tam 300 kat daha fazladır. Bahse konu bu yıldız bizden 5000 ışık yılı uzaklıkta yer almaktadır.

Bilinen en yüksek parlaklığa sahip olan yıldızın adı ise LBV-1806-20’dir. Güneşten 150 kat daha ağır olduğu halde, ondan tam 38 milyon kat daha yüksek parlaklığa sahiptir.

Yıldızlar Hakkında Bilinmeyenler

Yıldızlar enerjilerini nereden alırlar ve devamlılıkları nasıl sağlanmaktadır?

Bu konu üzerinde günümüze kadar birçok tez ortaya atılmıştır. Ancak şu anda geçerliliğini korumakta olan belki de tek bilgi şudur:

1920’li yıllarda yıldızlardaki bu enerjiye, nükleer reaksiyonlar neticesinde maddenin değişmesinin sebebiyet verdiği anlaşılmıştır. Yıldızların çekirdeklerinde inanılmaz ısıların meydana geldiği bilinmektedir. Bunun neticesinde maddeler arası reaksiyonlar meydana gelmekte ve muazzam enerjiler kendini göstermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ